Ekrany akustyczne i krótka charakterystyka ich najpopularniejszych rodzajów

Ciągły hałas może prowadzić nie tylko do zmniejszenia jakości i swobody funkcjonowania, ale także do zmniejszenia komfortu, a co za tym idzie – stopniowego niszczenia zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wielkie miasta dają duże możliwości, a z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na start zawodowy właśnie w takich obszarach. Ludzie, którzy wywodzą się z niewielkich miejscowości bardzo często mają problemy z szybką adaptacją do całkowicie odmiennego środowiska. Mowa o ogólnorozumianym hałasie i jego natężeniu w głównych węzłach komunikacyjnych. Na pomoc z walczeniem z tym uciążliwym problemem przychodzą ekrany akustyczne, dzięki którym życie w rzeczywistości może poprawić się w znacznym stopniu.

Oto kilka rodzajów, które obecnie są najczęściej stosowane na omawianym rynku:

  • Pasy zieleni to bardzo popularne rozwiązanie na zwalczanie uciążliwego hałasu. Nie jest to jednak zbyt efektywny pomysł, a nadaje się raczej jedynie jako dodatkowe uzupełnienie bardziej sprawdzonych źródeł dźwiękoszczelnych. Może powstrzymać jedynie niewielką część decybela, co w rzeczywistości nie będzie nawet odczuwalne;
  • Podobnym w ogólnym wyglądzie, lecz znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest wał ziemny. Może być stworzony w sposób naturalny lub sztuczny (jeśli jest taka możliwość). Trzeba zaznaczyć, że wał ziemny może pochłonąć nawet do 25 decybeli.

    Problem jednak jest taki, że ciężko uzyskać takie ukształtowanie terenu i niekiedy nie jest to zwyczajnie możliwe;

  • Obecnie najbardziej popularnym materiałem dźwiękoszczelnym są ekrany akustyczne. Stosowane bardzo często i sprawdzające się w swojej roli bardzo dobrze. Ściana dźwiękochłonna jest dużą inwestycją, wykorzystywaną na terenach o szczególnym natężeniu hałasu. W zależności od tego na jakim rodzaju dróg będzie ekran postawiony, zwiększa lub zmniejsza się cała realizacja budowlana. Reguła jednak jest dość prosta.

    Podłoża twarde i stabilne są łatwiejsze w realizacji tego zadania, w związku z tym będą tańsze. Torfy i inne miękkie podłoża wymagają szeregu kolejnych etapów, przez co trudniej i dłużej jest osiągnąć taki cel. Najpopularniejszy, dziś istniejący podział ekranów akustycznych to: konstrukcje szkieletowe, panele betonowe, płyty i konstrukcje samonośne. Wszystkie różnią się między sobą zarówno poziomem izolacji, ale także sposobem zamontowania, a w efekcie kosztami.

.