Fotografia produktowa – jak zacząć?

fotografia produktowa na pierwszą myśl kojarzy się z profesjonalnym i dobrze wyposażonym studiem. Oczywiście jest w tym wiele prawdy, ponieważ do znakomitych zdjęć potrzeba równie dobrego sprzętu. Nie oznacza to jednak, że na starcie należy wyposażyć się w najdroższe akcesoria. Istnieje jednak kilka zasad do których warto się stosować już na początku. Zanim jednak o zasadach – warto zastanowić się po co w istocie wykonuje się zdjęcia produktowe. Otóż w dobie dzisiejszego świata i wszechobecnego działania internetu, coraz więcej sprzedaży odbywa się właśnie za pośrednictwem portali aukcyjnych i sprzedażowych. Co najważniejsze, żaden opis nie jest w stanie tak precyzyjnie przedstawić dany produkt co zdjęcie.

Fotografia ma z kolei przyciągnąć uwagę odbiorcy, zainteresować i tym samym zachęcić do zakupu.

  • Początkujący fotograf produktowy powinien wiedzieć, że najważniejsza jest biel. Produkt na tak neutralnym tle prezentuje się najkorzystniej, a co najistotniejsze – biel jest uniwersalna. Pasuje zarówno do produktów spożywczych, jak i również do chociażby drogich perfum. W domowym zaciszu za idealne tło może posłużyć nawet biała ściana oraz biały stół. Dzięki temu wystarczą dwie dobrze ustawione lampy błyskowe, aby uzyskać zadowalający efekt. Gładkie, czyste przejście można osiągnąć również za pomocą rolki papieru do plotera.

    Jest ona bardzo tania, a całość starcza naprawdę na szereg różnych sesji;

  • Bardzo często, gdy fotografa utrzymuje się na początku na poziomie amatorskim, korzysta się z wielu różnych trików. Jednym z popularniejszych jest ustawianie produktów na szybie. Ten sprytny zabieg pozwala na osiągnięcie głębi w zdjęciu. Produkt obija się w szybie, a całość prezentuje się bardziej profesjonalnie;
  • Zaczynając przygodę z fotografią produktową, należy pamiętać, że nie może ona być w efekcie przekłamana. Oznacza to, że zdjęcia muszą jak najwierniej odwzorowywać rzeczywistość, dlatego nie ma w tym przypadku miejsca na przypadkowe zabiegi artystyczne. Dlatego białe tło i kompaktowe lampy błyskowe mają jedynie za zadanie zneutralizować otoczenie tak, aby produkt był zaprezentowany w sposób, w jaki wygląda na co dzień;
  • Nie oznacza to jednak, że biel jest jedynym punktem wyjścia w fotografii produktowej. Za dosłownie kilka groszy można urozmaicić swoje zdjęcia kolorowym lub wzorzystym brystolem.

    Wszystko jednak musi współgrać z produktem i jego charakterem.

.

www.workuta.pl