Kultura ciągle się zmienia

Prawdą jest to, że co jakiś czas, co kilkanaście lat, wraca do łask to co było modne dawniej. To co jeszcze jakiś czas temu było wyśmiewane, teraz może się okazać modne, każdy będzie dążył do tego, żeby to mieć, żeby się tym pochwalić. Bo prawa jest taka, że choć w kulturze wiele się zmienia, choć co chwilę pojawia się coś nowego, to jednak przez cały czas wszystko kręci się dookoła siebie, a to oznacza, że co jakiś czas, muszą się pojawiać podobne pomysły, podobne przemyślenia. Jednak należy pamiętać, że jedno wywodzi się z drugiego.

Jak to działa?

Warto pamiętać, że twórcy różnych dzieł, niejednokrotnie wzorują się na tym, co już kiedyś zostało stworzone. Poszukując inspiracji niejednokrotnie sięgają po to, co jest już w kulturze od dawna.

Oczywiście czasami pojawi się coś nowego, jakieś nowe spojrzenie, jednak prawda jest taka, że w pewnym momencie i tak trzeba wrócić do tego co było, i tak trzeba o to zahaczyć. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby wiedzieć z jakich dzieł się korzysta, aby mieć pewność, że korzysta się z tego co najlepsze, że faktycznie opieramy swoje dzieło na tych kwestiach, które w kulturze były najlepsze. Wówczas nie tylko mamy szansę stworzyć wielkie dzieło, ale jednocześnie mamy możliwość przekazać dalej coś, co pomoże znowu odmienić spojrzenia, co sprawia, że kultura ciągle się zmienia.

Takie inspiracje są potrzebne

Człowiek cały czas wychowuje się w określonej kulturze. Od małego są mu przekazywane określone wzorce, określone dzieła kultury, a to oznacza, że jest nimi przesiąknięty i kiedy zaczyna tworzyć coś nowego, to musimy się na tej wiedzy opierać, choćby była ona nieświadoma. Dlatego też, te inspiracje są potrzebne, bo nawet jeśli w niezamierzony sposób, to jednak pojawia się coś nowego, a jednocześnie coś starego.

Nowego, bo pojawia się nowe spojrzenie na daną sprawę, starego bo opiera się na tym, co już jest znane i co mogłoby się wydawać, że już jest sprawdzone. Warto zobaczyć, co może nam zaproponować kultura. Porównać co się w niej zmieniło, a co pozostaje od lat takie samo. Im więcej będziemy na ten temat wiedzieć, tym łatwiej będzie nam ocenić, czy to wszystko co wiąże się z kulturą idzie w dobrą stronę czy jednak coś powinniśmy zmienić. Tak aby mieć pewność, że dla przyszłych pokoleń zostawimy to co najlepsze, to czego nie będziemy musieli się wstydzić. To ważne, bo na tym kształtować się będą kolejne pokolenia.