Lista najsłynniejszych muzeów na świecie

Są takie muzea na świecie, które po prostu trzeba odwiedzić, tym bardziej, jeśli wybieramy się na wycieczkę do danego kraju. Na liście najsłynniejszych muzeów na świecie znalazły się obiekty niezwykle wartościowe, gromadzące niezwykłe dzieła sztuki, a w tym oryginały obrazów światowych malarzy, antyczne rzeźby i inne kolekcje. Wrażenie robi także sama architektura muzeów, która nierzadko jest zabytkowa, tak samo jako eksponaty znajdujące się w nich.

Luwr – Paryż

O paryskim Luwrze słyszał chyba każdy. Nie dziwi więc fakt, że znajduje się ono na szczycie listy najsłynniejszych muzeów świata. Z początku Luwr służył jako średniowieczna forteca oraz pałac królów francuskich. Dopiero około 200 lat temu obiekt ten przekształcono na muzeum. Obecnie znajdziemy tu prawdziwy przekrój epok – eksponaty z czasów antycznych, aż po współczesne.

Główną atrakcją Luwru, przyciągają rzesze turystów, są takie perełki jak obraz „Mona Lisa” Leonarda da Vinci oraz rzeźba Wenus z Milo.

Muzeum Brytyjskie w Londynie

Londyńskie Muzeum Brytyjskie powstało w 1753 roku, a obecnie znajduje się na liście najsłynniejszych muzeów na całym świecie! Odwiedzającym ma do zaoferowania bogate zbiory eksponatów z różnych zakątków świata – aż 4 miliony wystawionych artefaktów! Co roku odwiedza je ponad 6 milionów turystów, by podziwiać wystawę starożytnych Egipcjan i wiele innych kolekcji.

Muza Watykańskie – Watykan

Na Muzea Watykańskie składają się aż 22 kolekcje, między innymi Muzeum Etruskie, Pinakoteka oraz Muzeum Misyjno-Etnologiczne. Znajdują się tutaj dzieła sztuki zgromadzone przez papieży. Najstarsze eksponaty pochodzą z czasów Etrusków i Egipcjan i związane są ze sztuką, z kolei te współczesne dotyczą sztuki religijnej. Do głównych atrakcji należą Komnata Rafaela oraz odnowiona Kaplica Sykstyńska.

Miejskie Muzeum Sztuki w Nowym Jorku

Muzeum Sztuki w Nowym Jorku powstało w 1870 roku, a obecnie gromadzi ponad 2 miliony dzieł sztuki z różnych zakątków świata. Znajdują się tu eksponaty z czasów starożytnych, aż po współczesne.

Szczególnie warto uwagi są miecze i sztylety, których twórcą jest Rai Kunitoshi – słynny japoński kowal mieczy. To właśnie w Miejskim Muzeum w Nowym Jorku znajduje się także znana rycina Albrechta Dürera „Adam i Ewa”.

Muzeum Egipskie w Kairze

Powstałe w 1835 roku Muzeum Egipskie znajduje się w Kairze. Jego siedzibę stanowi dwupiętrowy budynek w neoklasycystycznym stylu, zaprojektowany w 1900 roku przez Marcela Dourgnon – francuskiego architekta. W kairskim muzeum znajduje się ponad 120 tysięcy eksponatów od czasów prehistorycznych po grecko-rzymskie. Główną atrakcją jest na pewno mumia króla Tutanchamona i artefakty grobów królów.

Galeria Uffizi we Florencji

To we właśnie we Florencji można podziwiać wspaniałe prace włoskich malarzy renesansu – Michała Anioła, Rafaela, Caravaggio, Leonardo da Vinci i wielu innych. W galerii Uffizi możemy także podziwiać słynny obraz autorstwa Sandro Botticellego „Narodziny Wenus”.