Najciekawsze muzea w Polsce

W różnych miastach w Polsce istnieje wiele ciekawych muzeów, które z pewnością warto odwiedzić. Są to muzea neonów, dobranocek, gwizdków, zabawek, a nawet mydła i historii brudu. Brzmi intrygująco? Poznaj oryginalne muzea w Polsce, do których warto się wybrać!

Muzeum Neonów w Warszawie

Wszyscy miłośnicy pięknych neonów powinni wybrać się właśnie w to miejsce. W Muzeum Neonów, które znajduje się na warszawskiej Pradze, można podziwiać kolekcje blisko stu fascynujących, oryginalnych neonów, które niegdyś reklamowały znane miejsca – sklep Sezam, kawiarnię Jaś i Małgosia czy restaurację Ambasador. To właśnie neony w latach 60. i 70.

stanowiły nieodłączną część architektury budynków, a polskie ulice wręcz tonęły w ich kolorowym świetle.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Rzeszowie Muzeum Dobranocek to wyjątkowa kolekcja około 2,5 tysiąca eksponatów związanych z najpopularniejszymi dobranockami dla najmłodszych. W muzeum można podziwiać kukiełkowe lalki, maszynopisy scenariusza „Jacka i Agatki”, opakowanie po gumie Bolek i Lolek czy po batonikach Maja.

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

W tym muzeum, znajdującym się w Kowarach na Śląsku, możemy obejrzeć miniatury przedstawiające znane zabytki Dolnego Śląska, odwzorowane w skali 1:2 – kościoły, pałace czy dolnośląskie starówki. Co ciekawe, wszystkie miniatury wykonywane są ręcznie, przez doświadczonych modelarzu. Park Miniatur znajduje się na terenie dawnej fabryki dywanów.

Modelarze przy wytwarzaniu eksponatów używają materiałów takich jak metal, stal i piaskowiec. Dbają o najdrobniejsze detale swoich dzieł.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Na bydgoskiej starówce, w kilku kamienicach, zlokalizowane jest ciekawe muzeum – Mydła i Historii Brudu. Ekspozycja pozwoli nam poznać historię higieny – od starożytności, aż po dzień dzisiejszy. Zobaczymy tam średniowieczną łaźnię, wystawę pralek i maglownic, a nawet kolekcję przenośnych ubikacji.

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju

Muzeum Zabawek, znajdujące się w Kudowie-Zdroju, powstało w 2002 roku.

Założycielami tego ciekawego muzeum jest pewne małżeństwo z pasją do zabawek. Na powierzchni 400-metrowego muzeum znajduje się aż 5 tysięcy różnych eksponatów, takich jak drewniane klocki, lalki, blaszane zabawki czy zabawki znane z czasów PRL-u. Na terenie muzeum odbywają się także prelekcje dotyczące historii zabawek.

Inne ciekawe muzea w Polsce

Jakie jeszcze muzea warto zobaczyć w Polsce? Z pewnością warto przy okazji wybrać się do poniższych miejsc w różnych zakątkach Polski:

  • Muzeum Volkswagena w Pępowie (pow. kartuski), gdzie znajduje się 40 zabytkowych aut,
  • Muzeum Żaby w Żabiej Woli,
  • Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie,
  • Muzeum Gwizdków w miejscowości Gwizdały,
  • a także Muzeum Guzików w Łowiczu.

.