Najdziwniejsze festiwale na świecie

Jeśli lokalne festiwale i zabawy wydają się dla Ciebie zbyt nudne i oklepane, to powinieneś poznać listę najdziwniejszych festiwali świata! Takie wydarzenia na pewno wzbudzą Twoją ciekawość, a może i chęć uczestnictwa w przyszłości? Taplanie się w błocie, turlanie serów ze wzgórza czy efektowna bitwa na pomidory to tylko niektóre z przykładów. Poznaj całą listę takich oryginalnych wydarzeń w różnych zakątkach świata.

Festiwal Kolorów w Indiach

Kojarzysz rzucanie się kolorowym proszkiem? Takie wydarzenie mają miejsca również w Polsce, na przykład podczas organizacji biegów. Ale skąd się wziął taki zwyczaj? Ten barwny proszek swoje korzenie ma w hinduistycznym święcie radości i wiosny – Holi. Obchodzone jest zazwyczaj w dniu pełni księżyca, na przełomie lipca i marca. Podczas Festiwalu Kolorów ludzie wychodzą na ulice, by uczestniczyć w tradycyjnych procesjach, tańczyć, śpiewać i obsypywać się nawzajem barwnymi proszkami, a także polewać wodą. Jest dużo radości!

Bitwa na pomidory w Hiszpanii

La Tomatina, czyli hiszpańska bitwa na pomidory, to kolejny słynny, dziwny festiwal.

Jego początki sięgają 1945 roku. La Tomatina odbywa się w dniu świętego Ludwika, w ostatnią środę miesiąca sierpnia, w mieście Bunol, stanowiącym region Walencji. Na czym polega? O godzinie 11:00 rozpoczyna się godzinna bitwa na dojrzałe pomidory! Podczas wydarzenia co roku zużywa się około 120-160 ton tej warzywnej, czerwonej amunicji. Dojrzałe pomidory muszą zostać rozgniecione przed ich rzuceniem, by nie wyrządziły krzywdy. Po takiej zabawie, uczestnicy muszą po sobie posprzątać.

Toczenie sera w Wielkiej Brytanii

Cheese Rolling to dosłownie festiwal toczenia sera w Wielkiej Brytanii, który co roku odbywa się w hrabstwie Gloucestershire. Zadaniem uczestników jest pościg za wielkim, 7-8 funtowym serem, który staczany jest po stromych, zielonych zboczach Coopers Hill.

Podczas festiwalu organizowane są cztery takie wyścigi, w tym także jeden wyścig wyłącznie dla kobiet. Co ciekawe, pędzący, ogromny ser jest niemożliwy do złapania w locie! Wygrywa po prostu ten uczestnik, który pierwszy dobiegnie, a raczej doturla się do mety. Co wygrywa zwycięzca? Ser Double Gloucester! Wydarzenie sięga swoją tradycją, aż do czasów średniowiecza.

Błotna fiesta w Korei Południowej

Boryeong Mud Festival to coroczna błotna fiesta, która odbywa się w Korei Południowej, w mieście Boryeong, na plaży Daecheon. Na czym polega? Na taplaniu się w błocie! Są tu różne atrakcje, takie jak błotny wrestling, błotne rodeo i błotne ślizgawki. Organizowane są nawet wybory miss i mistera błota. Tak porządnie ubłoceni uczestnicy pod koniec dnia zmywają z siebie maź w oceanie.

Bitwa na pomarańcze we Włoszech

Hiszpania ma swoją bitwę na pomidory, a Włochy mają bitwę na pomarańcze! We włoskim miasteczku Ivrea co roku ma miejsce efektowna, karnawałowa bitwa na te cytrusy. Festiwal ma swoje początku w XII-wiecznych zwyczajach, kiedy to podczas parad dziewczęta rzucały pomarańczami w wybranych chłopców, by zwrócić na siebie ich uwagę.