Najdziwniejsze muzea na świecie

Tysiące solniczek i pieprzniczek, wystawa ludzkich włosów, a nawet toalety i nocniki ze średniowiecza. Takie dziwne eksponaty można znaleźć w muzeach w różnych zakątkach świata. Co jeszcze ciekawe i niezwykle oryginalnego można tam zobaczyć? Zobacz listę najdziwaczniejszych muzeów na całym świecie!

Muzeum Lodów we Włoszech

We Włoszech, a konkretniej w niewielkim miasteczku w Bolonii, Anzola dell’Emilia, znajduje się jedyne w swoim rodzaju Muzeum Lodów. Muzeum otwarto w 2012 roku w fabryce. Zobaczymy tam wystawę dawnych maszyn do produkcji tych mrożonych przysmaków, a także dowiemy się, kim byli pierwsi producenci lodów. Poznamy także starodawne receptury, w tym na na arabski syrop. W Muzeum Lodów możemy podziwiać tysiące fotografii ukazujących rozwój branży producentów lodów.

Muzeum Słoniny we Lwowie

We Lwowie, na Ukrainie, znajduje się kolejne dziwne muzeum, a mianowicie Muzeum Słoniny! Co znajdziemy w takim miejscu? Zobaczymy wystawę eksponatów wykonanych właśnie ze słoniny, która stanowi jeden z ulubionych przysmaków na Ukrainie. Co ciekawe, obiekt stanowi połączenie muzeum i z barem lounge. Odbywają się tam także przedstawienia artystyczne, które nawiązują tematycznie do tego tradycyjnego przysmaku Ukraińców.

Muzeum Toalet w Indiach

Z kolei w Nowym Delhi, w Indiach, możemy zapoznać się z historię toalet. Tak, tak. Dobrze czytacie – toalet! Założycielem tego dziwnego muzeum jest dr Bindeshwar Pathak, który zgłębiał historię.

sedesów. W muzeum można udać się na ekspozycję prezentującą ewolucję toalet czy na ekspozycję o materiałach, z których się je wykonuje. Zobaczymy tu nocniki, bidety, klozety i meble toaletowe używane nawet od 1145 roku, aż do czasów nowożytnych! Są tu nawet projekty toalet przyszłości!

Muzeum Psich Obroży na zamku w Leeds

To kolejne muzeum na liście tych najdziwniejszych. Zlokalizowane jest na dziedzińcu zamku w Leeds. W Muzeum Psich Obroży zobaczymy unikalną kolekcję ponad stu oryginalnych eksponatów, które powstawały na przestrzeni nawet 500 lat! Wystawa obejmuje obroże z czasów średniowiecza czy z czasów wiktoriańskich. Znajdują się tu obroże skórzane, takie nabijane stalowymi ćwiekami, jak i z elementami złota czy wysadzane drogimi kamieniami. Dlaczego Muzeum Psich Obroży mieści się na zamku? Bo to właśnie tutaj psy pełniły ważną rolę – towarzyszyły królowej i były obecne na polowaniach.

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek

W miasteczku Gatlinburg, w stanie Tennessee, zlokalizowane jest ciekawe Muzeum Solniczek i Pieprzniczek, w którym zgromadzono zbiory tych artykułów z całego świata. Założycielami tego obiektu było pewne małżeństwo, które uzbierało pokaźną kolekcję solniczek i pieprzniczek na przestrzeni lat. Kolekcja urosła do takich rozmiarów, że postanowiono założyć muzeum! Niektóre z tych artykułów to prawdziwe dzieła sztuki użytkowej, a inne stanowią kwintesencję kiczu.

Muzeum Włosów w Turcji

W Turcji znajduje się kolejne bardzo dziwne muzeum. A mianowicie Muzeum Włosów, otwarte przez Galip’a Körükçü. Cała kolekcja ukazana jest na ścianach jaskini w Avanas, gdzie wisi ponad 16 tysięcy różnych włosów! Przybywający tutaj turyści również zostawiają swoje włosy.

Muzeum Włosów w Turcji zostało nawet wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.