Warto znać nie tylko światowe festiwale, ale również nasze polskie, rodzime tradycje z różnych zakątków kraju. Co roku w różnych miastach Polski odbywają się festiwale i jarmarki organizowane przez ośrodki kulturalne. Jedne trwają parę godzin, inne cały dzień, a jeszcze inne nawet parę dni. Zobacz najciekawsze polskie festiwale ludowe, które warto kiedyś odwiedzić.
Jarmark Jagielloński w Lublinie
Jarmark Jagielloński, odbywający się w Lublinie, to największe takie wydarzenie, które łączy tradycje kupieckie i rodzimy folk. Jarmark organizowany jest w sierpniu, a jego czas trwania zależy od atrakcji uwzględnionych w programie wydarzenia. Na uczestników czekają takie atrakcje jak koncerty polskich i zagranicznych zespołów ludowych, warsztaty rękodzieła, śpiewy, tańce i muzyka ludowa. Na targowiskach można z kolei zakupić ręcznie robione dzieła.
Lipcowe Dni Kultury Kaszubskiej
Festiwal ten ma miejsce pod koniec lipca i odbywa się w miejscowości Kartuzy, nad morzem. Na uczestników festiwalu czekają różne atrakcje – lokalne rękodzieła i przysmaki. Dni Kultury Kaszubskiej uatrakcyjnione są także koncertami lokalnych zespołów pieśni i tańca.
Tydzień Kultury Beskidzkiej
Jak sama nazwa wskazuje, wydarzenie to trwa tydzień, a czasem nawet dłużej! Festiwal ma miejsce w Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu, Makowie Podhalańskim i Żywcu.
Odbywa się w lipcu-sierpniu. W każdej z wymienionych miejscowości odbywają się przeróżne atrakcje, ukazujące jak ciekawy i różnorodny jest górski folklor. Planując wakacje w górach, warto wyruszyć w Beskidy.
Wesele Kurpiowskie (Światowy Zjazd Kurpiów)
Podczas Światowego Zjazdu Kurpiów możemy podziwiać tradycyjny obrzęd – wesele kurpiowskie.
Wydarzenie to stanowi rekonstrukcję dawnych wesel kurpiowskich i stanowi największy tego typu obrzęd organizowany w naszym kraju. Od kilku lat na takim weselu para młoda bierze prawdziwy ślub! To dowód na to, że wesele kurpiowskie nie jest jedynie wspomnieniem przeszłości, ale realnym, pięknym obrzędem, na który każdy ma zaproszenie. Wesele odbywa się w trzecią niedzielę czerwca.
Festiwal Kultury Kresowej w Mrągowie
Odbywający się w sierpniu Festiwal Kultury Kresowej stanowi naprawdę jeden z niewielki festiwali gromadzących polonijne zespoły pieśni i tańca, pochodzące zza wschodniej granicy.
Wstęp na Festiwal w Mrągowie jest płatny, ale naprawdę warto się na niego wybrać, by zobaczyć Polaków, którzy mimo, że w Polsce nie mieszkają, to noszą ją w swoich sercach. Na Festiwalu możemy podziwiać także różne rękodzieła.
Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu
To Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, odbywające się w lipcu, w Nowym Sączu. Corocznie na to wydarzenie przybywają dzieci z różnych zakątków świata! Święto Dzieci Gór to idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi – warto pokazać swoim pociechom, że dzieci na całym świecie są różne i mówią w różnych językach.