Zielona ściana – ekran akustyczny pochłaniający hałas

Mieszkanie w pobliżu głównych szklaków komunikacyjnych może być bardzo uciążliwe. W szczególności, że z roku na rok przybywa coraz to więcej samochodów, które generują hałas. By ochronić mieszkańców takich miejsc przed miejskim lub pozamiejskim hałasem, szklaki komunikacyjne muszą być odgrodzone specjalnymi ekranami akustycznymi lub pochłaniają lub odbijają hałas generowany przez jeżdżące samochody. Jednym z typów takiego ekranu jest „zielona ściana”, która wyróżnia się wysoką izolacyjnością akustyczną i wykazuje doskonałe właściwości pochłaniania samochodowego hałasu. Jak sama nazwa wskazuje, zielona ściana to ekran w kolorze zielonym, inaczej niż w przypadku przezroczystych ekranów akrylowych, montowanych tam, gdzie wymagana jest widoczność.

Zastosowanie zielonej ściany

Ekrany akustyczne typu zielona ściana montowane są, by chronić przed hałasem dochodzącym ze szklaków komunikacyjnych, dróg lub terenów przemysłowych. To bariery dźwiękoszczelne pochłaniające hałas emitowany przez samochody, koleje, fabryki i lotniska. Zielone ściany stosuje się również do odgradzania terenów prywatnych od zatłoczonych miejsc publicznych, obiektów sportowych czy placów zabaw. Niekiedy, by podnieść wartość estetyczną takich barier akustycznych, obsadza się je pnącą roślinnością. Zielone ściany można również połączyć z ekranami przezroczystymi, by chociaż po części zwiększyć widoczność tego, co znajduje się po drugiej stronie ekranu.

Zalety zielonych ekranów akustycznych

Jakie jeszcze zalety, oprócz oczywistego pochłaniania hałasu, ma montaż zielonych ekranów akustycznych? Niezaprzeczalnym walorem jest sama konstrukcja zielonych ścian, która pozwala na obsadzanie ekranów pnącą roślinnością. Taki zabieg sprawia, że zielone ściany wyglądają bardziej estetycznie i naturalnie komponują się z otoczeniem. Pnące rośliny w miarę szybko się rozrastają tworząc ciekawą ozdobę danego miejsca. Porastające ścianę rośliny mają również inne zalety niż tylko ładny wygląd. Podnoszą wilgotność powietrza i skutecznie zatrzymują zanieczyszczenia z dróg – spaliny, kurz, pyły.

Do zalet zielonej ściany zaliczamy:

  • wysoka pochłanialność hałasu,
  • trwałość i odporność na uszkodzenia,
  • możliwość obsadzenia pnącą roślinnością – estetyczny wygląd i ekologiczny wymiar,
  • łatwy montaż,
  • system modułowy,
  • możliwość ustawienia pożądanej wysokości ekranów,
  • dość niski koszt inwestycji.

.

www.zywiecsport.pl