Sauna przed zawodami

Sauna jest często wykorzystywana również przez sportowców. Nie znaczy to jednak, że warto z niej korzystać przed zawodami, czy jakimkolwiek innym większym wysiłkiem fizycznym. Dlaczego to takie ważne? Powodem jest przede wszystkim podwyższona temperatura organizmu oraz duża ilość utraconej wody. Sportowcy wprawdzie korzystają z sauny, ale głównie wtedy, gdy są już po zawodach lub mają do nich jeszcze nieco czasu.

Wzięcie kąpieli w saunie w ramach rozgrzewki mija się z celem. Zamiast sobie pomóc, możemy zaszkodzić. Narazimy się na zbyt duże utraty wody, a podczas samego wysiłku będziemy dodatkowo zmęczeni i niezdolni do wzbicia się na wyżyny własnych możliwości. Z sauną i sportem wiąże się jeszcze jedna popularna pomyłka.

Otóż wiele osób traktuje kąpiele w komorze grzewczej jako część planu fitness. Takie podejście również nie ma sensu. Sauna nie ma nic wspólnego z ćwiczeniami, a podczas nagrzewania ciała tłuszcz nie jest spalany. A co z osobami, które obserwują wyraźny spadek wagi po pobycie w saunie? Cóż, jest to możliwe, ale wynika przede wszystkim z utraty wody oraz soli.